Vybíráte zásnubní prsten

Ve vašem životě nastal okamžik, kdy jste se rozhodl požádat svoji partnerku o ruku a spojit tak dva životy v jeden společný. Podle zavedené tradice v den zásnub muž předává své nastávající zásnubní prsten. Klasické zásnubní prsteny vždy byly a jsou vyráběny ze zlata, jehož hodnotou vyjadřujete partnerce svoji lásku a hluboký cit. Prsteny se vyrábějí z bílého nebo žlutého zlata a osazují brilianty nebo zirkony. Více o kamenech v odstavci Zirkon nebo Briliant? Více o barvách zlata v odstavci Bílé nebo žluté zlato?

Při výběru zásnubního prstenu vždy myslete na vkus svojí partnerky. Všímejte si, jaké šperky preferuje, jakou má ráda módu. Ženu dávající přednost střídmějšímu módnímu stylu jistě potěší klasický jemný prsten jednoduchých linií. Naopak žena preferující okázalý styl oblékání ocení spíše prsten s netypicky umístěným nebo vybroušeným kamenem. Stejně tak, nosí-li Vaše vyvolená žluté náušnice, náramek a řetízek, není dobrý nápad koupit zásnubní prsten z bílého zlata jen proto, že je moderní nebo podobný koupil Váš kamarád. Je opravdu zbytečné vybrat extravagantní prsten pro ženu vyznávající klasické jednoduché linie. Určitě se chcete při jejím sladkém „ano“ dívat do rozzářeného a obdivuplného obličeje. Představujte si při výběru toho správného prstenu její prsteníček, na který prsten navléknete. Vybírejte srdcem a určitě vyberete správně. Pokud máte vybraný ten pravý prsten, je potřeba ještě zjistit správnou velikost. V tomto bodě buďte opravdu pečlivý, předejdete tak zklamání že prsten nesedne. Více v odstavci Jak zjistit správnou velikost prstenu. I když samozřejmě každá chyba se dá napravit. Budete-li potřebovat po předání upravit velikost, neváhejte nás kontaktovat. Úpravy o 1 – 2 velikosti se u většiny vzorů dají provést bez větších problémů.

 

Jak zjistit správnou velikost prstenu?

Určení správné velikosti je velmi důležité, měřte proto velmi pečlivě. Velikost prstů se může měnit v průběhu dne, je proto lepší měření zopakovat např. ráno a večer. Mějte na paměti také roční období, v létě jsou prsty obvykle širší než v zimě. A teď s chutí do toho.

Pro správné určení velikosti prstenu existuje několik způsobů.

  • Nejjednodušším způsobem změření správné velikosti je měření v kterémkoli zlatnictví, pomocí tzv. kroužků nebo trnů. Ty se používají odnepaměti a jsou standardizované. Znamená to, že naměřená velikost prstenu např. 56, rovná se obvodu prstu v mm, tj. 56 mm. Chcete-li však partnerku překvapit, stačí si tajně vypůjčit prstýnek a nechat jej změřit na trnu.
  • Druhá nejjednodušší, i když ne 100% přesná je metoda změření provázkem. Prst obtočíte provázkem, ve spojení uděláte fixou značku, provázek natáhnete a změříte délku. Pokud naměříte např. 53 mm, zapíšete do objednávky velikost 53. Je třeba nezapomenout, že v kloubu je prst většinou nejširší, proto zkuste provázek přetáhnout přes celý prst.
  • Obdobná je metoda měření pomocí proužku papíru. Vystřižený proužek obtočíte kolem prstu, ve spoji uděláte značku, proužek natáhnete a změříte délku. Také zde platí, že je třeba vyzkoušet přetáhnout přes kloub. Proužek by měl jít lehce přetáhnout, neměl by však mít velkou vůli.
  • Když nemáte čas dojít do kamenného obchodu, stačí obkreslit na papír vnitřní průměr prstýnku Vaší partnerky a změřit. Velikost prstenu poté určíte podle naší tabulky. Dejte však pozor na tvar prstenu, v mnoha případech už prstýnek není ideální kruh. Pak měřte na více místech.

mereni2

 

velikost_prstenu_tabulka_sirka

Pokud budete mít se zjištěním velikosti prstenu problém, můžete nás samozřejmě kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme.

 

Povrchová úprava

Všechny naše šperky z bílého zlata a většina stříbrných je upravena tzv. rhodiováním. Rhodium patří mezi vzácné kovy, má bílou barvu a je naprosto nealergenní. Z tohoto důvodu se používá nejen při výrobě a následném pokovení šperků, ale např. i na chirurgické nástroje apod.

 

Jak pečovat o své šperky?

Šperk je ozdobou a doplňkem Vašeho já a jeho nošením zdůrazňujete svoji osobnost. Pokud se chcete těšit z jeho krásy po dlouhou dobu, je velmi důležité dodržet několik základních rad.

  • Odkládejte svoje šperky při fyzické práci a sportu, při mechanickém poškození může dojít k uvolnění kamene a následně k jeho ztrátě.
  • Vyhýbejte se kontaktu s tvrdými materiály, zlato a především stříbro se lehce poškrábe. Při velkém nárazu také může dojít k prasknutí kamene.
  • Chraňte šperky před jakýmikoliv chemikáliemi a vysokými teplotami.
  • Ukládejte svoje šperky do polstrovaných krabiček, velmi vhodné jsou šperkovnice. Šperky se Vám nepoškrábou a Vy se těšíte pohledem na jejich krásu.
  • Nechte si své šperky pravidelně zkontrolovat u odborníka, předejdete tak možné ztrátě kamene nebo dokonce části šperku.

 

Zirkon nebo Briliant?

Nejprve si vysvětleme, co znamená název briliant. Z vytěžené suroviny – diamantu se pod rukama zkušených mistrů brusičů rodí briliant pověstný svojí ohnivou hrou barev. Hotový vybroušený briliant má 57 plošek. Díky nim se dopadající světlo částečně od těchto plošek odráží, částečně kamenem prochází, lomí se a rozkládá v duhové barvy.

Brilianty se váží na karáty a cenu určuje především jejich velikost, hmotnost, barva a čistota.

V Certifikátu pravosti, který obdržíte ke každému briliantovému šperku, jsou všechny tyto hodnoty zapsány. U briliantu více než u čeho jiného platí, že kvalita vítězí nad kvantitou. Dokonale vybroušený briliant se bude lesknout a zářit mnoho let.

Vyberete-li si v našem obchodě variantu šperku s briliantem, najdete u něho cenu nastavenou na kvalitu      SI 1, barvu G nebo H. Podle našich zkušeností je tato kombinace zákazníky nejvíce vyhledávána, protože se jedná o kvalitní brilianty za přijatelnou cenu. Na Vaše přání je však možné osadit šperk briliantem s kvalitou  VS nebo VVS. Pro tento případ využijte naši kontaktní tel. linku. Rádi pro Vás zpracujeme cenovou nabídku.

Zirkon je syntetickou náhražkou briliantu. Nový jej na první pohled od briliantu nepoznáte. Během nošení však poznáte rozdíl pouhým okem. Zirkon je mnohem měkčí a křehčí než briliant, časem ztrácí lesk a matní. Nepopiratelnou výhodou zirkonů je však cena, která je ve srovnání s briliantem mnohonásobně nižší.

Ani při volbě briliantového prstenu pro Vaši partnerku však nemusíte investovat desetitisícové částky. Cenu šperku určuje vždy váha zlata a velikost briliantu. I drobnější prstýnek s menším briliantem bude tím správným začátkem Vaší společné cesty životem.

Nyní je už jen na Vás, zda budete investovat do briliantů, nebo zvolíte variantu se zirkony. Každé rozhodnutí je správné, myslíme-li jej s láskou a upřímností.

 

Bílé nebo žluté zlato?

Tím nejdůležitějším v rozhodnutí jakou barvu šperku zvolit je vkus Vaší partnerky. Všímejte si barvy šperků, které vlastní. Zvolíte-li stejnou barvu, která převládá v její šperkovnici, určitě neuděláte chybu.

Zlato jako surovina se těží v ryzím stavu a má žlutou barvu. Tato surovina se však pro výrobu šperků nehodí, je příliš měkká. Proto jsou všechny druhy šperků vyrobeny ze slitin.

Slitina vznikne smísením několika různých kovů. Právě v této fázi se zvolí konečná barva a ryzost kovu. Žlutá slitina obsahuje přesně stanovený poměr zlata, stříbra a mědi. Bílá slitina obsahuje také přesně stanovený poměr zlata, stříbra, zinku a niklu. Námi používaná bílá slitina splňuje všechny evropské a české normy stanovující obsah niklu ve slitině. Je registrována Puncovním úřadem a všechny naše výrobky procházejí zkouškou tohoto úřadu. Šperky vyrobené z bílé slitiny procházejí ještě konečnou povrchovou úpravou – tzv. rhodiováním. Více o rhodiování v odstavci Povrchová úprava.

Obsah zlata ve slitině určuje její ryzost. To znamená, že ve slitině o ryzosti 585/000 musí být 585 dílů zlata, zbytek do 1000 jsou ostatní kovy. Na správný obsah zlata ve slitině dohlíží Puncovní úřad, kde jsme registrováni jako výrobci a kde předkládáme veškeré zboží ke kontrole.